Ruszyła innowacja „AAC na co dzień”

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Oświęcimiu realizujemy innowację pedagogiczną.
W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie niemówiący spotykają się co tydzień na specjalistycznych zajęciach poświęconych rozwijaniu alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się (AAC). Już na pierwszych zajęciach, które odbyły się 7 października 2016 r., uczniowie niemówiący poszerzyli własne słownictwo i poznali symbole, dotyczące chorób i złego samopoczucia. Wysłuchali opowiadania „Misia Marysia w szpitalu”, mieli okazję, by spróbować czytania z pomocą sprzętu „Go Talk”, a potem sami opowiedzieli za pomocą komunikacji AAC, co się wydarzyło. Na koniec każdy z uczestników zajęć wyposażony został w tablicę tematyczną zawierającą symbole przydatne na co dzień, takie jak: boli mnie głowa, gardło, ząb, brzuch, mam katar, kaszel, jestem zdrowy, jestem chory itp.
Na następnych zajęciach utrwalimy to słownictwo podczas zabawy w lekarza. Każdy z uczestników będzie miał okazję udać się do nauczyciela przebranego za lekarza i opowiedzieć o swoich wymyślonych dolegliwościach za pomocą komunikacji AAC.

Zapraszamy serdecznie!