Światowy Dzień Mycia Rąk 2018

Mycie rąk mydłem to prosta czynność, która jest dostępnym i skutecznym sposobem zapobiegania wielu chorobom.
Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, a w niektórych regionach świata nawet śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażeni na ogromne ryzyko infekcji.

Dlaczego trzeba myć ręce?
Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek - bakterii, wirusów, grzybów. To bomba, którą rozbroić może tylko mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, by oczyścić je z 90 % drobnoustrojów. Żeby uzyskać najlepszy efekt potrzebna jest niecała minuta.

W ramach obchodów tego dnia , uczniowie naszej szkoły utrwalili wiedzę dotyczącą znaczenia mycia rąk dla zdrowia. Prawidłowe mycie rąk pozwala usunąć z powierzchni rąk drobnoustroje  odpowiedzialne za wywoływanie szeregu chorób m.in salmonellę, grypę, zatrucia pokarmowe,  infekcje oddechowe.

Następnie uczniowie zapoznali się z techniką prawidłowego mycia rąk, którą doskonalili w sposób praktyczny.
Jak myć ręce?  Podstawowe zasady:
  • myj ręce ok. 30 sekund
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem