Edukacja przez zabawę w teatr

„Teatrzyk warzyw i owoców”
Przygotowania do „Teatrzyku warzyw i owoców” to trudna praca, z którą przyszło nam się zmierzyć realizując jedno z zadań w programu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Mając na uwadze, że teatrzyk ma wpływać na prozdrowotne zachowania dzieci, zachęcać je do jedzenia warzyw i owoców, a przy okazji ma być świetną zabawą, opracowaliśmy szczegółowy harmonogram przedsięwzięcia oraz scenariusz przedstawienia. Ponieważ założyliśmy, że w przedstawieniu wezmą udział wszyscy chętni uczniowie bez względu na rodzaj niepełnosprawności, zaburzenia mowy i predyspozycje aktorskie, warunkiem naszego powodzenia był odpowiednio dobrany materiał sceniczny. Postawiliśmy, więc na znane i lubiane wiersze: "Bajka w Warzywach", "Na Straganie", "Rzepka", piosenki i tańce min. „Małe czerwone jabłuszko” oraz wykorzystanie postaci dobrej wróżki, która zachęca rymowankami do jedzenia warzyw i owoców. Po wyborze materiału scenicznego przystąpiliśmy do przygotowania scenografii; kukiełek z naturalnych warzyw, sylwetek warzyw, kostiumów dla dzieci, aranżacji klasy, która na czas przedstawienia miała być nie tylko sceną dla aktorów, ale i pobudzać wyobraźnię widzów. Gromadziliśmy materiały, rekwizyty, zaangażowaliśmy rodziców do przygotowania kostiumów do wierszy „Rzepka” i tańców oraz upieczenia z dziećmi muffinek marchewkowych do poczęstunku. Uczniowie ze swoimi wychowawcami ćwiczyli czytanie, recytowanie z pamięci fragmentów wierszy, tekstów rymowanek ,,zachęcanek” do jedzenia warzyw i owoców, powtarzanych jako dobre rady wróżki np.: "Jedz marchewkę na surowo, bo to smacznie, bo to zdrowo", "Chcesz być zdrowy jak ryba, jedz owoce i warzywa". Przedstawienie efektów pracy dla społeczności szkolnej odbyło się w dniu 31 stycznia 2014 r. Teatrzyk spełnił swoje edukacyjne zadanie. Dzieci wychodząc z klasy powtarzały rady wróżki.