Współpraca międzynarodowa - Schulpartnerschaften

Współpraca międzynarodowa pomiędzy Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym w Oświęcimiu, a partnerską szkołą niemiecką Schule Stainfeld w Mölln  trwa od 2005 roku i opiera  się na haśle przewodnim „W sztuce tacy sami”.
Środki finansowe pozyskujemy z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży – organizacji, która inicjuje i wspiera kontakty między młodzieżą polską i niemiecką.
W dniach 8-14 maja 2011r. 15 uczniów oraz 6  nauczycieli naszej szkoły odwiedziło swoich niemieckich kolegów w Mölln.

Gospodarze ciepło i serdecznie nas powitali oraz przygotowali dla nas bardzo bogaty program. Cały pobyt obfitował w liczne atrakcje i wycieczki, dzięki którym poznaliśmy  historię i architekturę niemieckich miasteczek.  Zwiedziliśmy Mölln,   Lüneburg   oraz   stolicę    marcepana - Lubekę. Jednakże największą atrakcją była wizyta w  portowej dzielnicy Lubeki - Travemünde nad Morzem Bałtyckim, gdzie oglądaliśmy paradę pięknych jachtów i żaglowców z różnych krajów. Nie brakowało wzruszających momentów. Jednym z nich był widok wpływającego do portu DARU MŁODZIEŻY.  Przy dźwiękach polskiego hymnu podziwialiśmy trzymasztowy żaglowiec zbudowany w Stoczni Gdańskiej.

Niezapomnianą przygodą był także rejs żaglowcem LISA VON LÜBECK, dzięki czemu przekonaliśmy się jak żeglowały historyczne okręty, na których odkrywano świat.

W czasie pobytu nasi uczniowie brali udział w zajęciach lekcyjnych razem ze swoimi niemieckimi kolegami i koleżankami. Nie zabrakło również zabaw oraz spotkań integrujących młodzież polską i niemiecką.

Wspólnie spędzone chwile były niezwykle miłe, a wymiana z sąsiadami zza Odry dostarczyła ciekawych wrażeń, przyniosła nowe doświadczenia i nowe przyjaźnie.