29 września 2023

Wycieczka do ogrodu botanicznego w Krakowie
W ramach realizacji programu „Świat w moich oczach”, uczniowie klas 5d i 6b kolejny raz uczestniczyli w zajęciach hortiterapeutycznych na terenie Ogrodu Botanicznego w Krakowie.

Już na wstępie przywitał nas sad bananowy oraz grójecznik pachnący chlebem. Podczas obserwacji jesiennych zmian w przyrodzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, między innymi, że znajdujemy się w najstarszym Ogrodzie Botanicznym w Polsce, który ma już 245 lat. Mieliśmy również okazję spróbowania kasztanów oraz owoców derenia jadalnego. Spośród wielu obserwowanych roślin i ziół, najbardziej w pamięci utkwiło nam „boże drzewko”, którego liście wykorzystywane są do produkcji coca – coli. Poznaliśmy także znaczenie powiedzenia „delikatny jak mimoza”, co oznacza roślinę, która zamyka się pod wpływem dotyku.
Z niecierpliwością czekamy na kontynuacje warsztatów i kolejne doświadczenia z roślinami szklarniowymi.