Wycieczka do Chlebowej Chaty

Kto z nas pamięta smak i zapach prawdziwego chleba z masłem? Niewiele jest już miejsc, gdzie można spróbować takich smakołyków... jest jednak Chlebowa Chata w Górkach Małych.

Sześć klas Szkoły Podstawowej  (1SPb, 2SPa, 3SPb, 4SPb, 4SPd, 6SPc) wzięło udział w wycieczce do „Chlebowej Chaty” w Górkach Małych. Uczniowie poznawali tam historię i tradycję regionu - podejmowali próby młócenia cepami, rozdrabniali zboże na żarnach, przesiewali mąkę, formowali i wypiekali podpłomyki. Wszyscy uczniowie ze smakiem zjedli upieczone przez siebie chlebki z różnymi dodatkami - masłem, miodem lub smalcem popijając kawą zbożową.
Ponadto zapoznawali się z podstawowymi rodzajami zbóż oraz ich zastosowaniem. Oglądali maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna.  Zobaczyli jak powstaje masło i twaróg oraz jakich do ich produkcji używa się sprzętów. Uczniowie bardzo zainteresowali się sposobem pozyskiwania miodu, ciekawostkami z życia pszczół oraz sprzętem pszczelarskim.